Catholic-Hierarchy DC

Bishop Francisco Javier Valdés y Noriega, O.S.A. †

Deceased

Bishop of Salamanca


Events

DateAgeEventTitle
11 Mar 1851BornPola de Laviana
11 Aug 186716.4ProfessedMember of Order of St. Augustine
21 Mar 187423.0Ordained PriestPriest of Order of St. Augustine
24 Mar 189847.0AppointedBishop of Puerto Rico (Porto Rico)
6 Apr 189948.0ResignedBishop-Elect of Puerto Rico (Porto Rico)
14 Dec 189948.7AppointedBishop of Jaca, Spain
25 Feb 190048.9Ordained BishopBishop of Jaca, Spain
14 Nov 190453.6AppointedBishop of Salamanca, Spain
22 Jan 191361.8DiedBishop of Salamanca, Spain

MicroData Summary for Francisco Javier Valdés y Noriega:
Bishop Francisco Javier Valdés y Noriega O.S.A. (born , died ) Bishop of Salamanca

  • a priest for 38.8 years
  • a bishop for 12.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob: Le Petit Episcopologe, Issue 113, Additions/Corrections (front)
  • b/c2: Hierarchia Catholica, Volume 8, Page 313, and Page 464
  • prof/op: CB, 24 Jul 2014

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015