Catholic-Hierarchy DC

Bishop James Anthony Toppo

Deceased

Bishop of Jalpaiguri


Events

DateAgeEventTitle
3 May 1930BornSilphari (Katkahi)
10 Aug 196030.3Ordained PriestPriest
24 Apr 197141.0AppointedBishop of Jalpaiguri, India
17 Oct 197141.5Ordained BishopBishop of Jalpaiguri, India
4 May 200474.0DiedBishop of Jalpaiguri, India

MicroData Summary for James Anthony Toppo:
Bishop James Anthony Toppo (born , died ) Bishop of Jalpaiguri

  • a priest for 43.7 years
  • a bishop for 32.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 132
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 177, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013