Catholic-Hierarchy DC

Bishop Leslie Rogers Tomlinson

Bishop of Sandhurst


Events

DateAgeEventTitle
27 Aug 1943 BornMildura
18 Aug 197229.0Ordained PriestPriest of Melbourne, Australia
5 May 200965.7AppointedAuxiliary Bishop of Melbourne, Australia
5 May 200965.7AppointedTitular Bishop of Sinitis
17 Jun 200965.8Ordained BishopTitular Bishop of Sinitis
3 Feb 201268.4AppointedBishop of Sandhurst, Australia
1 Mar 201268.5InstalledBishop of Sandhurst, Australia

MicroData Summary for Leslie Rogers Tomlinson:
Bishop Leslie Rogers Tomlinson (born ) Bishop of Sandhurst

Please contact the Bishop through the Diocese of Sandhurst.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Bollettino, 5 May 2009
  • ob/c2+: CB
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 198, Number 16,189
  • ab: Bollettino, 3 Feb 2012
  • i: Website of the Diocese, 4 Feb 2012

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013