Catholic-Hierarchy DC

Bishop Antoine Hubert Thijssen, S.V.D. †

Deceased

Bishop Emeritus of Larantuka

Titular Bishop of Eguga


Events

DateAgeEventTitle
26 May 1906BornBaarlo
31 Jan 193225.7Ordained PriestPriest of Society of the Divine Word
8 Mar 195144.8AppointedVicar Apostolic of Endeh, Indonesia
8 Mar 195144.8AppointedTitular Bishop of Nilopolis
3 May 195144.9Ordained BishopTitular Bishop of Nilopolis
3 Jan 196154.6AppointedBishop of Larantuka, Indonesia
23 Feb 197366.7ResignedBishop of Larantuka, Indonesia
23 Feb 197366.7AppointedTitular Bishop of Eguga
23 Feb 197366.7AppointedApostolic Administrator of Denpasar, Indonesia
4 Sep 198074.3ResignedApostolic Administrator of Denpasar, Indonesia
7 Jun 198276.0DiedBishop Emeritus of Larantuka, Indonesia

MicroData Summary for Antoine Hubert Thijssen:
Bishop Antoine Hubert Thijssen S.V.D. (born , died ) Bishop Emeritus of Larantuka

  • a priest for 50.4 years
  • a bishop for 31.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1951, Number 41

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013