Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Hendrik van de Wetering

Deceased

Archbishop of Utrecht


Events

DateAgeEventTitle
26 Nov 1850BornHoogland
15 Aug 187423.7Ordained PriestPriest
8 Feb 189544.2AppointedAuxiliary Bishop of Utrecht, Netherlands
8 Feb 189544.2AppointedTitular Bishop of Gaza
24 Mar 189544.3Ordained BishopTitular Bishop of Gaza
11 Jul 189544.6AppointedArchbishop of Utrecht, Netherlands
18 Nov 192979.0DiedArchbishop of Utrecht, Netherlands

MicroData Summary for Hendrik van de Wetering:
Archbishop Hendrik van de Wetering (born , died ) Archbishop of Utrecht

  • a priest for 55.3 years
  • a bishop for 34.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 283, and Page 575

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013