Catholic-Hierarchy DC

Bishop Ramón Artemio Staffolani

Deceased

Bishop Emeritus of Villa de la Concepción del Río Cuarto


Events

DateAgeEventTitle
17 Aug 1930Born
18 Sep 195424.1Ordained PriestPriest
18 Jul 199059.9AppointedCoadjutor Bishop of Río Cuarto, Argentina
16 Sep 199060.1Ordained BishopCoadjutor Bishop of Río Cuarto, Argentina
22 Apr 199261.7SucceededBishop of Río Cuarto, Argentina
21 Feb 200675.5RetiredBishop of Villa de la Concepción del Río Cuarto, Argentina
8 Mar 200675.6DiedBishop Emeritus of Villa de la Concepción del Río Cuarto, Argentina

MicroData Summary for Ramón Artemio Staffolani:
Bishop Ramón Artemio Staffolani (born , died ) Bishop Emeritus of Villa de la Concepción del Río Cuarto

  • a priest for 51.5 years
  • a bishop for 15.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Bollettino, 21 Feb 2006
  • d: CB
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 125, Number 11,289
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 187, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013