Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Ambrogio Squintani

Deceased

Bishop Emeritus of Ascoli Piceno

Titular Archbishop of Amorium


Events

DateAgeEventTitle
22 Feb 1885BornPizzighettone
10 Aug 190722.5Ordained PriestPriest
21 Sep 193651.6AppointedBishop of Ascoli Piceno, Italy
1 Nov 193651.7Ordained BishopBishop of Ascoli Piceno, Italy
17 Dec 195671.8ResignedBishop of Ascoli Piceno, Italy
17 Dec 195671.8AppointedTitular Archbishop of Amorium
8 Aug 196075.5DiedBishop Emeritus of Ascoli Piceno, Italy

MicroData Summary for Ambrogio Squintani:
Archbishop Ambrogio Squintani (born , died ) Bishop Emeritus of Ascoli Piceno

  • a priest for 53.0 years
  • a bishop for 23.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1936, Number 79

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013