Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Natale Mosconi

Deceased

Archbishop Emeritus of Ferrara


Events

DateAgeEventTitle
26 Dec 1904BornSoresina
2 Apr 192722.3Ordained PriestPriest
28 May 195146.4AppointedBishop of Comacchio, Italy
17 Jun 195146.5Ordained BishopBishop of Comacchio, Italy
5 Aug 195449.6AppointedArchbishop of Ferrara, Italy
1969²64.0AppointedApostolic Administrator of Comacchio (-Pomposa), Italy
1976²71.0ResignedApostolic Administrator of Comacchio (-Pomposa), Italy
21 Apr 197671.3ResignedArchbishop of Ferrara, Italy
27 Sep 198883.8DiedArchbishop Emeritus of Ferrara, Italy

Note(s): ² Month Uncertain

MicroData Summary for Natale Mosconi:
Archbishop Natale Mosconi (born , died ) Archbishop Emeritus of Ferrara

  • a priest for 61.5 years
  • a bishop for 37.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1951, Number 56

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013