Catholic-Hierarchy DC

Bishop Virginio Dondeo

Deceased

Bishop of Orvieto

Bishop of Todi


Events

DateAgeEventTitle
21 Sep 1904BornCastelnuovo del Zappa
14 Aug 192722.9Ordained PriestPriest of Cremona, Italy
29 May 195348.7AppointedBishop of Alife, Italy
27 Jun 195348.8Ordained BishopBishop of Alife, Italy
22 Jul 196156.8AppointedBishop of Orvieto, Italy
12 Jul 197267.8AppointedBishop of Todi, Italy
6 Aug 197469.9DiedBishop of Orvieto, Italy

MicroData Summary for Virginio Dondeo:
Bishop Virginio Dondeo (born , died ) Bishop of Orvieto

  • a priest for 47.0 years
  • a bishop for 21.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013