Catholic-Hierarchy DC

Bishop Francesco Sgalambro

Deceased

Bishop Emeritus of Cefal¨, Italy


Events

DateAgeEventTitle
16 Apr 1934Born
21 Sep 195723.4Ordained DeaconDeacon of Messina, Italy
22 Sep 195723.4Ordained PriestPriest of Messina, Italy
22 Feb 198651.8AppointedAuxiliary Bishop of Messina, Italy
22 Feb 198651.8AppointedTitular Bishop of Minturnae
5 Apr 198651.9Ordained BishopTitular Bishop of Minturnae
18 Mar 200065.9AppointedBishop of Cefal¨, Italy
11 Jun 200066.1InstalledBishop of Cefal¨, Italy
17 Sep 200975.4RetiredBishop of Cefal¨, Italy
10 Aug 201682.3DiedBishop Emeritus of Cefal¨, Italy

MicroData Summary for Francesco Sgalambro
Bishop Francesco Sgalambro (born , died ) Bishop Emeritus of Cefal¨

EventPlace
Birth PlaceLentini
Ordained DeaconMonastero, Church, Montevergine, Territorial Abbey of Montevergine
Ordained PriestMonastero, Church, Montevergine, Territorial Abbey of Montevergine
Ordained BishopCathedral, Messina, Archdiocese of Messina

  • a priest for 58.8 years
  • a bishop for 30.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Bollettino, 17 Sep 2009
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 187, Deceased Cardinals (back)
  • d: CB, 11 Aug 2016
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 230, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2017
Code: web_b, v3.1.6, 3 Jan 2017; Data: 16 Jan 2017