Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Elie Chedid (Scedid)

Deceased

Titular Archbishop of Cyrrhus per i Maroniti


Events

DateAgeEventTitle
19 Mar 1872BornAdeh al-Batrun
9 Apr 189826.1Ordained PriestPriest
27 Apr 192654.1SelectedTitular Archbishop of Cyrrhus per i Maroniti
21 Jun 192654.3ConfirmedTitular Archbishop of Cyrrhus per i Maroniti
20 Sep 192654.5Ordained BishopTitular Archbishop of Cyrrhus per i Maroniti
18 Jan 195077.8DiedTitular Archbishop of Cyrrhus per i Maroniti

MicroData Summary for Elie Chedid (Scedid):
Archbishop Elie Chedid (Scedid) (born , died ) Titular Archbishop of Cyrrhus per i Maroniti

  • a priest for 51.8 years
  • a bishop for 23.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1941
  • b: Annuario Pontificio, Year 1951
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1926, Number 60

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013