Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Jean Elie El-Hage

Deceased

Archbishop of Damas (Maronite)


Events

DateAgeEventTitle
10 Jan 1885BornGedaidat-Gazir
21 May 191025.4Ordained PriestPriest
26 Apr 192843.3SelectedArchbishop of Damas (Maronite), Syria
29 Apr 192843.3Ordained BishopArchbishop of Damas (Maronite), Syria
9 Jun 192843.4ConfirmedArchbishop of Damas (Maronite), Syria
30 Nov 195570.9DiedArchbishop of Damas (Maronite), Syria

MicroData Summary for Jean Elie El-Hage:
Archbishop Jean Elie El-Hage (born , died ) Archbishop of Damas

  • a priest for 45.5 years
  • a bishop for 27.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1928, Number 24

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013