Catholic-Hierarchy DC

Bishop Pierre Feghali

Deceased

Titular Bishop of Epiphania in Syria


Events

DateAgeEventTitle
7 Oct 1874BornKafar Abyda
28 May 190429.6Ordained PriestPriest
23 Feb 191944.4AppointedTitular Bishop of Epiphania in Syria
2 Mar 191944.4Ordained BishopTitular Bishop of Epiphania in Syria
20 Jul 194469.8DiedTitular Bishop of Epiphania in Syria

MicroData Summary for Pierre Feghali:
Bishop Pierre Feghali (born , died ) Titular Bishop of Epiphania in Syria

  • a priest for 40.1 years
  • a bishop for 25.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1941
  • op/ob: Annuaire Pontifical Catholique, Year 1932
  • b/c2: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1919, Number 6

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013