Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Luis Robles Díaz

Deceased

Vice President of the Pontifical Commission for Latin America

Titular Archbishop of Stephaniacum


Events

DateAgeEventTitle
6 Mar 1938BornEl Grullo, México
14 Apr 196325.1Ordained PriestPriest of Autlán, Jalisco, México
16 Feb 198546.9AppointedTitular Archbishop of Stephaniacum
16 Feb 198546.9AppointedApostolic Nuncio to Sudan
9 Apr 198547.1Ordained BishopTitular Archbishop of Stephaniacum
13 Mar 199052.0AppointedApostolic Pro-Nuncio to Uganda
6 Mar 199961.0AppointedApostolic Nuncio to Cuba
4 Oct 200365.6AppointedVice President of the Pontifical Commission for Latin America
7 Apr 200769.1DiedVice President of the Pontifical Commission for Latin America

MicroData Summary for Luis Robles Díaz:
Archbishop Luis Robles Díaz (born , died ) Vice President of Latin America

  • a priest for 44.0 years
  • a bishop for 22.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: CB
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 191, Necrology (back)
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 194, Deceased Cardinals (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.7, 12 Jan 2014; data: 9 Feb 2014