Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Leonard Joseph Raymond

Deceased

Archbishop of Nagpur


Events

DateAgeEventTitle
6 Sep 1899BornKarachi
3 Oct 192627.1Ordained PriestPriest
10 Apr 194747.6AppointedBishop of Allahabad, India
16 Jul 194747.9Ordained BishopBishop of Allahabad, India
16 Jan 196464.4AppointedArchbishop of Nagpur, India
1 Feb 197474.4DiedArchbishop of Nagpur, India

MicroData Summary for Leonard Joseph Raymond:
Archbishop Leonard Joseph Raymond (born , died ) Archbishop of Nagpur

  • a priest for 47.3 years
  • a bishop for 26.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1947, Number 71

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013