Catholic-Hierarchy DC

Bishop Vittore Rosario Fernandes

Deceased

Bishop of Mangalore


Events

DateAgeEventTitle
21 May 1881BornMangalore
19 Mar 191028.8Ordained PriestPriest
6 May 193150.0AppointedBishop of Mangalore, India
21 Sep 193150.3Ordained BishopBishop of Mangalore, India
4 Jan 195573.6DiedBishop of Mangalore, India

MicroData Summary for Vittore Rosario Fernandes:
Bishop Vittore Rosario Fernandes (born , died ) Bishop of Mangalore

  • a priest for 44.8 years
  • a bishop for 23.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2: Annuaire Pontifical Catholique, Year 1939
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1931, Number 54

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013