Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Remigio Ragonesi

Deceased

Vicegerent Emeritus of Roma {Rome}, Italy

Titular Archbishop of Ferentium


Events

DateAgeEventTitle
19 Jan 1921Born
26 May 194524.3Ordained PriestPriest
29 Jun 197150.4AppointedAuxiliary Bishop of Roma {Rome}, Italy
29 Jun 197150.4AppointedTitular Bishop of Misenum
4 Sep 197150.6Ordained BishopTitular Bishop of Misenum
27 May 197756.3AppointedTitular Bishop of Ferentium
6 Jul 199170.4AppointedVicegerent of Roma {Rome}, Italy
6 Jul 199170.4AppointedTitular Archbishop of Ferentium
19 Jul 199675.5RetiredVicegerent of Roma {Rome}, Italy
22 Mar 200079.1DiedVicegerent Emeritus of Roma {Rome}, Italy

MicroData Summary for Remigio Ragonesi
Archbishop Remigio Ragonesi (born , died ) Vicegerent Emeritus of Roma {Rome}

EventPlace
Birth PlaceBagnaia

  • a priest for 54.8 years
  • a bishop for 28.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 162, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2018
Code: web_b, v3.1.9, 28 Apr 2018; Data: 30 Apr 2018

Quantcast