Catholic-Hierarchy DC

Bishop Thomas James Power

Deceased

Bishop of Saint John’s, Newfoundland


Events

DateAgeEventTitle
Dec 1830BornNew Ross, Ireland
10 Jun 185423.5Ordained PriestPriest
13 May 187039.4AppointedBishop of Saint John’s, Newfoundland, Canada
12 Jun 187039.5Ordained BishopBishop of Saint John’s, Newfoundland, Canada
4 Dec 189363.0DiedBishop of Saint John’s, Newfoundland, Canada

MicroData Summary for Thomas James Power:
Bishop Thomas James Power (died ) Bishop of Saint John’s, Newfoundland

  • a priest for 39.4 years
  • a bishop for 23.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2: Hierarchia Catholica, Volume 8, Page 322

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015