Catholic-Hierarchy DC

Bishop Aristide Pirovano, P.I.M.E. †

Deceased

Prelate Emeritus of Macapá, Amapa

Titular Bishop of Hadriani ad Olympum


Events

DateAgeEventTitle
22 Feb 1915BornErba, Italy
20 Dec 194126.8Ordained PriestPriest of Pontifical Institute for Foreign Missions
14 Jan 195034.9AppointedApostolic Administrator of Macapá, Amapa, Brazil
21 Jul 195540.4AppointedPrelate of Macapá, Amapa, Brazil
21 Jul 195540.4AppointedTitular Bishop of Hadriani ad Olympum
13 Nov 195540.7Ordained BishopTitular Bishop of Hadriani ad Olympum
27 Mar 196550.1ResignedPrelate of Macapá, Amapa, Brazil
27 Mar 196550.1AppointedSuperior General of Pontifical Institute for Foreign Missions
1977²61.9ResignedSuperior General of Pontifical Institute for Foreign Missions
3 Feb 199781.9DiedPrelate Emeritus of Macapá, Amapa, Brazil

Note(s): ² Month Uncertain

MicroData Summary for Aristide Pirovano:
Bishop Aristide Pirovano P.I.M.E. (born , died ) Prelate Emeritus of Macapá

  • a priest for 55.1 years
  • a bishop for 41.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 151, Necrology (back)
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1955, Number 102

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 16 Sep 2014