Catholic-Hierarchy DC

Bishop Vittorio Piola

Deceased

Bishop Emeritus of Biella


Events

DateAgeEventTitle
24 Mar 1921BornTalonno di Invorio Inferiore
27 May 194423.2Ordained PriestPriest
18 Jul 197049.3AppointedAuxiliary Bishop of Novara, Italy
18 Jul 197049.3AppointedTitular Bishop of Atella
6 Sep 197049.5Ordained BishopTitular Bishop of Atella
15 Feb 197250.9AppointedBishop of Biella, Italy
15 May 198665.1ResignedBishop of Biella, Italy
6 Aug 199372.4DiedBishop Emeritus of Biella, Italy

MicroData Summary for Vittorio Piola:
Bishop Vittorio Piola (born , died ) Bishop Emeritus of Biella

  • a priest for 49.2 years
  • a bishop for 22.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 137

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013