Catholic-Hierarchy DC

Bishop Giuseppe Perugini, O.S.A. †

Deceased

Titular Bishop of Porphyreon


Events

DateAgeEventTitle
5 Dec 1759BornGradoli
10 Nov 178222.9Ordained PriestPriest of Order of St. Augustine
16 May 182363.4AppointedTitular Bishop of Porphyreon
18 May 182363.5Ordained BishopTitular Bishop of Porphyreon
11 Aug 182969.7DiedTitular Bishop of Porphyreon

MicroData Summary for Giuseppe Perugini:
Bishop Giuseppe Perugini O.S.A. (born , died ) Titular Bishop of Porphyreon

  • a priest for 46.8 years
  • a bishop for 6.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 7, Page 312

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013