Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Settimio Peroni

Deceased

Bishop Emeritus of Norcia

Titular Archbishop of Viminacium


Events

DateAgeEventTitle
20 Oct 1878BornVolognano
20 Apr 190223.5Ordained PriestPriest
17 Dec 192850.1AppointedBishop of Norcia, Italy
3 Feb 192950.2Ordained BishopBishop of Norcia, Italy
15 Aug 192950.8InstalledBishop of Norcia, Italy
1 Feb 195172.2ResignedBishop of Norcia, Italy
1 Feb 195172.2AppointedTitular Archbishop of Viminacium
12 Oct 195879.9DiedBishop Emeritus of Norcia, Italy

MicroData Summary for Settimio Peroni:
Archbishop Settimio Peroni (born , died ) Bishop Emeritus of Norcia

  • a priest for 56.4 years
  • a bishop for 29.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2: Annuaire Pontifical Catholique, Year 1939
  • b/c2+: Revue des Ordinations ╔piscopales, Issue 1929, Number 8

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015