Catholic-Hierarchy DC

Bishop Celso Pereira de Almeida, O.P. †

Deceased

Bishop Emeritus of Itumbiara, Goias, Brazil


Events

DateAgeEventTitle
7 Mar 1928Born
4 Aug 195325.4Ordained PriestPriest of Order of Friars Preachers
31 Jan 197243.8AppointedAuxiliary Bishop of Porto Nacional, Tocatins, Brazil
31 Jan 197243.8AppointedTitular Bishop of Camplum
22 Apr 197244.1Ordained BishopTitular Bishop of Camplum
14 Jan 197546.8AppointedCoadjutor Bishop of Porto Nacional, Tocatins, Brazil
5 May 197648.1SucceededBishop of Porto Nacional, Tocatins, Brazil
25 Jan 199566.8AppointedBishop of Itumbiara, Goias, Brazil
6 May 199870.1ResignedBishop of Itumbiara, Goias, Brazil
11 May 201486.1DiedBishop Emeritus of Itumbiara, Goias, Brazil

MicroData Summary for Celso Pereira de Almeida
Bishop Celso Pereira de Almeida O.P. (born , died ) Bishop Emeritus of Itumbiara

EventPlace
Birth PlaceSanta Cruz do Rio Pardo, Archdiocese of São Paulo
Ordained BishopSanta Cruz do Rio Pardo, Archdiocese of São Paulo

  • a priest for 60.7 years
  • a bishop for 42.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: CB, 11 May 2014
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 221, Necrology (back)
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 27, Number 1,503

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.2.7, 8 Feb 2020; Data: 24 Mar 2020

Quantcast