Catholic-Hierarchy DC

Bishop Francisco Peralta y Ballabriga

Deceased

Bishop Emeritus of Vitoria


Events

DateAgeEventTitle
15 Aug 1911BornHijar
28 Mar 193624.6Ordained PriestPriest
10 Jan 195543.4AppointedBishop of Vitoria, Spain
20 Mar 195543.6Ordained BishopBishop of Vitoria, Spain
10 Jul 197866.9ResignedBishop of Vitoria, Spain
23 Aug 200695.0DiedBishop Emeritus of Vitoria, Spain

MicroData Summary for Francisco Peralta y Ballabriga:
Bishop Francisco Peralta y Ballabriga (born , died ) Bishop Emeritus of Vitoria

  • a priest for 70.4 years
  • a bishop for 51.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: CB
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1955, Number 16
  • bd: Annuario Pontificio, Year 2006, Page 796
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 187, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013