Catholic-Hierarchy DC

Bishop James Laird Patterson

Deceased

Auxiliary Bishop of Westminster, England

Titular Bishop of EmmaŁs


Events

DateAgeEventTitle
16 Nov 1822BornLondon
1850¹27.1Converted
30 Apr 188057.5AppointedAuxiliary Bishop of Westminster, England, Great Britain
30 Apr 188057.5AppointedTitular Bishop of EmmaŁs
9 May 188057.5Ordained BishopTitular Bishop of EmmaŁs
1 Dec 190280.0DiedAuxiliary Bishop of Westminster, England, Great Britain

Note(s): ¹ Year Uncertain

MicroData Summary for James Laird Patterson:
Bishop James Laird Patterson (born , died ) Auxiliary Bishop of Westminster

  • a bishop for 22.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 259

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013