Catholic-Hierarchy DC

Bishop Luigi Padovese, O.F.M. Cap. †

Deceased

Vicar Apostolic of Anatolia

Titular Bishop of Monteverde


Events

DateAgeEventTitle
31 Mar 1947BornMilan, Italy
4 Oct 196518.5ProfessedMember of Order of Friars Minor Capuchin
4 Oct 196821.5Solemn ProfessedMember of Order of Friars Minor Capuchin
16 Jun 197326.2Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor Capuchin
11 Oct 200457.5AppointedVicar Apostolic of Anatolia, Turkey
11 Oct 200457.5AppointedTitular Bishop of Monteverde
7 Nov 200457.6Ordained BishopTitular Bishop of Monteverde
3 Jun 201063.2DiedVicar Apostolic of Anatolia, Turkey

MicroData Summary for Luigi Padovese:
Bishop Luigi Padovese O.F.M. Cap. (born , died ) Vicar Apostolic of Anatolia

  • a priest for 37.0 years
  • a bishop for 5.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 177, Number 14,710
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 204, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013