Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Ernest-Marie de Jésus-Hostie Charles Albert Nyary, O.C.D. †

Deceased

Archbishop Emeritus of Baghdad


Events

DateAgeEventTitle
30 Aug 1906BornS. Pietro di Turcany
22 May 193730.7Ordained PriestPriest of Order of Discalced Carmelites
23 Mar 197265.6AppointedArchbishop of Baghdad, Iraq
31 May 197265.8Ordained BishopArchbishop of Baghdad, Iraq
30 May 198376.8RetiredArchbishop of Baghdad, Iraq
18 Aug 198781.0DiedArchbishop Emeritus of Baghdad, Iraq

MicroData Summary for Ernest-Marie de Jésus-Hostie Charles Albert Nyary:
Archbishop Ernest-Marie de Jésus-Hostie Charles Albert Nyary O.C.D. (born , died ) Archbishop Emeritus of Baghdad

  • a priest for 50.2 years
  • a bishop for 15.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013