Catholic-Hierarchy DC

Bishop Dionýz Njaradi

Deceased

Bishop of Križevci (Kreutz) (Križevci)


Events

DateAgeEventTitle
10 Oct 1874BornRuský Kerestur, Yugoslavia
1 Jan 189924.2Ordained PriestPriest of Križevci (Kreutz) (Križevci), Croatia
5 Dec 191440.2AppointedAuxiliary Bishop of Križevci (Kreutz) (Križevci), Croatia
5 Dec 191440.2AppointedTitular Bishop of Abila Lysaniae
9 Jan 191540.2Ordained BishopTitular Bishop of Abila Lysaniae
22 Apr 192045.5AppointedBishop of Križevci (Kreutz) (Križevci), Croatia
27 Oct 192248.0AppointedApostolic Administrator of Prešov (Prjašev) (Slovakian), Slovakia
20 Feb 192752.4ResignedApostolic Administrator of Prešov (Prjašev) (Slovakian), Slovakia
14 Apr 194065.5DiedBishop of Križevci (Kreutz) (Križevci), Croatia

MicroData Summary for Dionýz Njaradi:
Bishop Dionýz Njaradi (born , died ) Bishop of Križevci (Kreutz)

  • a priest for 41.3 years
  • a bishop for 25.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: CB, 8 Nov 2012
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 9, Page 33, and Page 146
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1915, Number 2

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013