Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Nilo Isvoroff

Deceased

Archbishop Emeritus

Note/Previous Titular See: (left the Church)


Events

DateAgeEventTitle
21 Nov 1823BornRoustchouk, Bulgaria
10 Jun 187248.6Ordained BishopBishop
11 Apr 187450.4Converted
10 Apr 188359.4AppointedArchbishop (Personal Title)
Jul 1895³71.6ResignedArchbishop (Personal Title)
13 Mar 190581.3DiedArchbishop Emeritus

Note(s): ³ Day Uncertain

MicroData Summary for Nilo Isvoroff:
Archbishop Nilo Isvoroff (born , died ) Archbishop Emeritus of (unknown)

  • a bishop for 32.8 years

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1885
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 162
  • b: CB, 9 Feb 2012

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013