Catholic-Hierarchy DC

Bishop Julije Drohobeczky

Deceased

Bishop Emeritus of Križevci (Kreutz) (Križevci)

Titular Bishop of Polybotus


Events

DateAgeEventTitle
5 Nov 1853BornKarácsonfalva
24 Mar 188127.3Ordained DeaconDeacon of Mukachevo (Munkács) (Ruthenian), Ukraine
27 Mar 188127.3Ordained PriestPriest of Mukachevo (Munkács) (Ruthenian), Ukraine
19 Oct 189137.9SelectedBishop of Križevci (Kreutz) (Križevci), Croatia
17 Dec 189138.1ConfirmedBishop of Križevci (Kreutz) (Križevci), Croatia
11 Jul 189238.6Ordained BishopBishop of Križevci (Kreutz) (Križevci), Croatia
28 Aug 189238.8InstalledBishop of Križevci (Kreutz) (Križevci), Croatia
18 May 191763.5ResignedBishop of Križevci (Kreutz) (Križevci), Croatia
18 May 191763.5AppointedTitular Bishop of Polybotus
11 Feb 193480.2DiedBishop Emeritus of Križevci (Kreutz) (Križevci), Croatia

MicroData Summary for Julije Drohobeczky (VIAF: 313528258)
Bishop Julije Drohobeczky (born , died ) Bishop Emeritus of Križevci (Kreutz)

  • a priest for 52.8 years
  • a bishop for 41.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1913
  • d: Annuario Pontificio, Year 1935
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 8, Page 231
  • ob/c0+: CB, 29 May 2016
  • b/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 228, Number 18,882

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2016
Code: web_b, v3.1.4, 5 May 2016; Data: 5 Jul 2016