Catholic-Hierarchy DC

Bishop André-Marie-Elie Jarosseau, O.F.M. Cap. †

Deceased

Vicar Apostolic Emeritus of Harar

Titular Bishop of Sauatra


Events

DateAgeEventTitle
13 Apr 1858BornSaint-Mars-des-Près, France
21 Dec 188123.7Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor Capuchin
6 Apr 190042.0AppointedVicar Apostolic of Galla, Ethiopia
6 Apr 190042.0AppointedTitular Bishop of Sauatra
16 Sep 190042.4Ordained BishopTitular Bishop of Sauatra
2 Sep 193779.4ResignedVicar Apostolic of Harar, Ethiopia
18 Jan 194182.8DiedVicar Apostolic Emeritus of Harar, Ethiopia

MicroData Summary for André-Marie-Elie Jarosseau:
Bishop André-Marie-Elie Jarosseau O.F.M. Cap. (born , died ) Vicar Apostolic Emeritus of Harar

  • a priest for 59.1 years
  • a bishop for 40.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1941
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 523
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 9, Page 346

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013