Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Giovanni Antonio Zucchetti, O.F.M. Cap. †

Deceased

Archbishop Emeritus of Izmir (Smirne)

Titular Archbishop of Trapezus


Events

DateAgeEventTitle
13 Feb 1843BornMilano, Italy
17 Feb 186421.0ProfessedMember of Order of Friars Minor Capuchin
15 Aug 186522.5Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor Capuchin
22 Dec 190966.9AppointedArchbishop of Izmir (Smirne), Turkey
2 Jan 191066.9Ordained BishopArchbishop of Izmir (Smirne), Turkey
26 Jan 192077.0RetiredArchbishop of Izmir (Smirne), Turkey
8 Mar 192077.1AppointedTitular Archbishop of Trapezus
1 Jun 193188.3DiedArchbishop Emeritus of Izmir (Smirne), Turkey

MicroData Summary for Giovanni Antonio Zucchetti:
Archbishop Giovanni Antonio Zucchetti O.F.M. Cap. (born , died ) Archbishop Emeritus of Izmir (Smirne)

  • a priest for 65.8 years
  • a bishop for 21.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Annuario Pontificio, Year 1932
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 9, Page 346
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1910, Number 1

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013