Catholic-Hierarchy DC

Bishop Joseph Maximilian Mueller

Deceased

Bishop Emeritus of Sioux City, Iowa


Events

DateAgeEventTitle
1 Dec 1894BornSaint Louis, MO
14 Jun 191924.5Ordained PriestPriest
20 Aug 194752.7AppointedCoadjutor Bishop of Sioux City, Iowa, USA
20 Aug 194752.7AppointedTitular Bishop of Sinda
16 Oct 194752.9Ordained BishopTitular Bishop of Sinda
20 Sep 194853.8SucceededBishop of Sioux City, Iowa, USA
15 Oct 197075.9RetiredBishop of Sioux City, Iowa, USA
15 Oct 197075.9AppointedTitular Bishop of Simitthu
13 Jan 197176.1ResignedTitular Bishop of Simitthu
9 Aug 198186.7DiedBishop Emeritus of Sioux City, Iowa, USA

MicroData Summary for Joseph Maximilian Mueller:
Bishop Joseph Maximilian Mueller (born , died ) Bishop Emeritus of Sioux City

  • a priest for 62.2 years
  • a bishop for 33.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1947, Number 108

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013