Catholic-Hierarchy DC

Bishop Thomas Mongo

Deceased

Bishop Emeritus of Douala


Events

DateAgeEventTitle
1914BornNkon Ngada
24 Feb 194329.1Ordained PriestPriest of Douala, Cameroon
21 Nov 195541.9AppointedAuxiliary Bishop of Douala, Cameroon
21 Nov 195541.9AppointedTitular Bishop of Botriana
26 Feb 195642.2Ordained BishopTitular Bishop of Botriana
5 Jul 195743.5AppointedBishop of Douala, Cameroon
29 Aug 197359.7ResignedBishop of Douala, Cameroon
17 Mar 198874.2DiedBishop Emeritus of Douala, Cameroon

MicroData Summary for Thomas Mongo:
Bishop Thomas Mongo (died ) Bishop Emeritus of Douala

  • a priest for 45.1 years
  • a bishop for 32.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • ob/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1956, Number 17

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013