Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Max Leroy Mésidor

Coadjutor Archbishop of Cap-Haïtien


Events

DateAgeEventTitle
6 Jan 1962 BornSaint-Marc
10 Jan 198826.0Ordained PriestPriest of Les Gonaïves, Haïti
9 Jun 201250.4AppointedBishop of Fort-Liberté, Haïti
28 Jul 201250.6Ordained BishopBishop of Fort-Liberté, Haïti
1 Nov 201351.8AppointedCoadjutor Archbishop of Cap-Haïtien, Haïti

MicroData Summary for Max Leroy Mésidor:
Archbishop Max Leroy Mésidor (born ) Coadjutor Archbishop of Cap-Haïtien

Please contact the Archbishop through the Archdiocese of Cap-Haïtien.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Bollettino, 9 Jun 2012
  • ob: CB, 20 Jun 2012
  • c2+: CB, 28 Jul 2012
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 211, Number 17,514
  • ab: Bollettino, 1 Nov 2013

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.3, 27 Sep 2013; data: 1 Nov 2013