Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Antonio Mauro

Deceased

Official Emeritus of the Roman Curia - Other

Titular Archbishop of Thagaste


Events

DateAgeEventTitle
30 Jun 1914BornGallina
9 Jul 193925.0Ordained PriestPriest
4 Jul 196753.0AppointedTitular Archbishop of Thagaste
4 Jul 196753.0AppointedSecretary of the Congregation for Religious and Secular Institutes
16 Jul 196753.0Ordained BishopTitular Archbishop of Thagaste
12 Apr 196954.8AppointedVice President of the Secretariat of Non-Believers
Oct 197561.3AppointedOfficial of the Roman Curia - Other
10 Dec 199076.4ResignedOfficial of the Roman Curia - Other
9 Dec 200187.4DiedOfficial Emeritus of the Roman Curia - Other

MicroData Summary for Antonio Mauro:
Archbishop Antonio Mauro (born , died ) Official Emeritus of Roman Curia - Other

  • a priest for 62.4 years
  • a bishop for 34.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 166, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 24 Mar 2014