Catholic-Hierarchy DC

Bishop Domenico Mannaioli

Deceased

Bishop Emeritus of Montefiascone

Titular Bishop of Pomaria


Events

DateAgeEventTitle
3 Feb 1849BornOrvieto
1875¹25.9Ordained PriestPriest
16 Aug 190758.5AppointedBishop of Montefiascone, Italy
10 Nov 190758.8Ordained BishopBishop of Montefiascone, Italy
6 Aug 191061.5ResignedBishop of Montefiascone, Italy
6 Aug 191061.5AppointedTitular Bishop of Pomaria
26 Dec 193182.9DiedBishop Emeritus of Montefiascone, Italy

Note(s): ¹ Year Uncertain

MicroData Summary for Domenico Mannaioli:
Bishop Domenico Mannaioli (born , died ) Bishop Emeritus of Montefiascone

  • a priest for 57.0 years
  • a bishop for 24.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1913
  • d: Annuario Pontificio, Year 1932
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1907, Number 60

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013