Catholic-Hierarchy DC

Bishop Giovanni Capitoli

Deceased

Bishop of Bagnoregio (Bagnorea)


Events

DateEventTitle
29 Apr 1909AppointedBishop of Termoli, Italy
16 May 1909Ordained BishopBishop of Termoli, Italy
14 Feb 1911AppointedBishop of Bagnoregio (Bagnorea), Italy
23 Aug 1911DiedBishop of Bagnoregio (Bagnorea), Italy

MicroData Summary for Giovanni Capitoli:
Bishop Giovanni Capitoli (died ) Bishop of Bagnoregio (Bagnorea)

  • a bishop for 2.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Annuario Pontificio, Year 1912
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 9, Page 366, and Page 78
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1909, Number 23

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013