Catholic-Hierarchy DC

Bishop Colin Aloysius MacPherson

Deceased

Bishop of Argyll and The Isles, Scotland


Events

DateAgeEventTitle
5 Aug 1917BornLochboisdale
23 Mar 194022.6Ordained PriestPriest of Argyll and The Isles, Scotland, Great Britain
2 Dec 196851.3AppointedBishop of Argyll and The Isles, Scotland, Great Britain
6 Feb 196951.5Ordained BishopBishop of Argyll and The Isles, Scotland, Great Britain
24 Mar 199072.6DiedBishop of Argyll and The Isles, Scotland, Great Britain

MicroData Summary for Colin Aloysius MacPherson:
Bishop Colin Aloysius MacPherson (born , died ) Bishop of Argyll and The Isles

  • a priest for 50.0 years
  • a bishop for 21.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 125
  • ob: Le Petit Episcopologe, Issue 153, Additions/Corrections (front)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013