Catholic-Hierarchy DC

Bishop Renato Luisi

Deceased

Bishop Emeritus of Nicastro


Events

DateAgeEventTitle
30 Oct 1903BornCastelluccio Valmaggiore
10 Aug 192723.8Ordained PriestPriest of Foggia, Italy
17 Dec 195956.1AppointedBishop of Bovino, Italy
28 Feb 196056.3Ordained BishopBishop of Bovino, Italy
30 Jun 196359.7AppointedBishop of Nicastro, Italy
1 Jun 196864.6ResignedBishop of Nicastro, Italy
1 Jun 196864.6AppointedTitular Bishop of Catula
22 May 197773.6ResignedTitular Bishop of Catula
17 Nov 198582.0DiedBishop Emeritus of Nicastro, Italy

MicroData Summary for Renato Luisi:
Bishop Renato Luisi (born , died ) Bishop Emeritus of Nicastro

  • a priest for 58.3 years
  • a bishop for 25.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1960, Number 13

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013