Catholic-Hierarchy DC

Bishop Daniel Liston, C.S.Sp. †

Deceased

Bishop Emeritus of Port-Louis


Events

DateAgeEventTitle
14 Apr 1900BornFoynes, Ireland
28 Jul 192929.3Ordained PriestPriest of Congregation of the Holy Spirit
13 Mar 194746.9AppointedCoadjutor Bishop of Port-Louis, Mauritius
13 Mar 194746.9AppointedTitular Bishop of Drivastum
12 Oct 194747.5Ordained BishopTitular Bishop of Drivastum
19 Dec 194949.7SucceededBishop of Port-Louis, Mauritius
23 Apr 196868.0ResignedBishop of Port-Louis, Mauritius
23 Apr 196868.0AppointedTitular Bishop of Summa
7 Dec 197070.6ResignedTitular Bishop of Summa
3 May 198686.1DiedBishop Emeritus of Port-Louis, Mauritius

MicroData Summary for Daniel Liston:
Bishop Daniel Liston C.S.Sp. (born , died ) Bishop Emeritus of Port-Louis

  • a priest for 56.8 years
  • a bishop for 38.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1947, Number 107
  • d: Annuario Pontificio, Year 1987, Page 1,031

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013