Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Alexis Lemaître, M. Afr. †

Deceased

Archbishop of Carthage


Events

DateAgeEventTitle
30 Mar 1864BornOnlay, France
29 Jun 188824.2Ordained PriestPriest of Missionaries of Africa (White Fathers)
24 Feb 191146.9AppointedVicar Apostolic of Sahara of French Sudan {Sahara nel Sudan Francese}, Mali
24 Feb 191146.9AppointedTitular Bishop of Sitifis
23 Apr 191147.1Ordained BishopTitular Bishop of Sitifis
28 Jul 192056.3AppointedCoadjutor Archbishop of Carthage, Tunisia
28 Jul 192056.3AppointedTitular Archbishop of Cabasa
20 Feb 192257.9SucceededArchbishop of Carthage, Tunisia
16 May 193975.1DiedArchbishop of Carthage, Tunisia

MicroData Summary for Alexis Lemaître:
Archbishop Alexis Lemaître M. Afr. (born , died ) Archbishop of Carthage

  • a priest for 50.9 years
  • a bishop for 28.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: LC
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1911, Number 31
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 9, Page 98

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013