Catholic-Hierarchy DC

Bishop John Jeremiah Lawler

Deceased

Bishop of Rapid City, South Dakota


Events

DateAgeEventTitle
4 Aug 1862BornRochester, MN
19 Dec 188523.4Ordained PriestPriest of Saint Paul, Minnesota, USA
8 Feb 191047.5AppointedAuxiliary Bishop of Saint Paul, Minnesota, USA
8 Feb 191047.5AppointedTitular Bishop of Hermopolis Maior
19 May 191047.8Ordained BishopTitular Bishop of Hermopolis Maior
29 Jan 191653.5AppointedBishop of Lead, South Dakota, USA
11 Mar 194885.6DiedBishop of Rapid City, South Dakota, USA

MicroData Summary for John Jeremiah Lawler:
Bishop John Jeremiah Lawler (born , died ) Bishop of Rapid City

  • a priest for 62.2 years
  • a bishop for 37.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1913
  • ob: Le Petit Episcopologe, Issue 117
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1910, Number 32

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013