Catholic-Hierarchy DC

Bishop Maurice Landrieux

Deceased

Bishop of Dijon


Events

DateAgeEventTitle
1 Oct 1857BornTrigny
19 May 188325.6Ordained PriestPriest of Reims, France
6 Dec 191558.2AppointedBishop of Dijon, France
2 Feb 191658.3Ordained BishopBishop of Dijon, France
11 Dec 192669.2DiedBishop of Dijon, France

MicroData Summary for Maurice Landrieux:
Bishop Maurice Landrieux (born , died ) Bishop of Dijon

  • a priest for 43.6 years
  • a bishop for 10.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: LC
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1916, Number 10

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013