Catholic-Hierarchy DC

Bishop Romualdas Krikšciunas

Deceased

Apostolic Administrator Emeritus of Panevėžys

Titular Bishop of Amaia


Events

DateAgeEventTitle
18 Jul 1930BornKaunas, Lithuania
12 Sep 195424.2Ordained PriestPriest
7 Nov 196939.3AppointedAuxiliary Bishop of Kaunas, Lithuania
7 Nov 196939.3AppointedTitular Bishop of Amaia
21 Dec 196939.4Ordained BishopTitular Bishop of Amaia
6 Jul 197343.0AppointedApostolic Administrator of Panevėžys, Lithuania
15 May 198352.8ResignedApostolic Administrator of Panevėžys, Lithuania
2 Nov 201080.3DiedApostolic Administrator Emeritus of Panevėžys, Lithuania

MicroData Summary for Romualdas Krikšciunas:
Bishop Romualdas Krikšciunas (born , died ) Apostolic Administrator Emeritus of Panevėžys

  • a priest for 56.1 years
  • a bishop for 40.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: CB
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 204, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013