Catholic-Hierarchy DC

Bishop Maurice Konan Kouassi

Bishop Emeritus of Daloa, Côte d’Ivoire


Events

DateAgeEventTitle
1938² Born
5 Jun 196527.4Ordained PriestPriest
19 Dec 199456.9AppointedBishop of Odienné, Côte d’Ivoire
23 Apr 199557.3Ordained BishopBishop of Odienné, Côte d’Ivoire
22 Mar 200567.2AppointedBishop of Daloa, Côte d’Ivoire
25 Apr 201880.3RetiredBishop of Daloa, Côte d’Ivoire

Note(s): ² Month Uncertain

MicroData Summary for Maurice Konan Kouassi
Bishop Maurice Konan Kouassi (born 1938) Bishop Emeritus of Daloa

EventPlace
Birth PlaceAdjékro
Ordained BishopIn front of, St-Augstin, Cathedral, Odienné, Diocese of Odienné

Please contact the Bishop through the Diocese of Daloa.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 142, Number 12,542
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 150, Deceased Cardinals (back)
  • r: Bollettino, 25 Apr 2018

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2018
Code: web_b, v3.1.9, 28 Apr 2018; Data: 30 Apr 2018

Quantcast