Catholic-Hierarchy DC

Bishop Alejandro Jiménez Lafeble

Deceased

Bishop Emeritus of Valdivia


Events

DateAgeEventTitle
26 Feb 1936BornTalca
28 Oct 195923.7Ordained PriestPriest of Talca, Chile
21 Nov 197539.7AppointedAuxiliary Bishop of Talca, Chile
21 Nov 197539.7AppointedTitular Bishop of Martanae Tudertinorum
10 Dec 197539.8Ordained BishopTitular Bishop of Martanae Tudertinorum
12 Dec 198347.8AppointedBishop of Valdivia, Chile
29 Feb 199660.0ResignedBishop of Valdivia, Chile
5 Jan 199861.9DiedBishop Emeritus of Valdivia, Chile

MicroData Summary for Alejandro Jiménez Lafeble:
Bishop Alejandro Jiménez Lafeble (born , died ) Bishop Emeritus of Valdivia

  • a priest for 38.2 years
  • a bishop for 22.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 154, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013