Catholic-Hierarchy DC

Bishop Alvaro Raúl Jarro Tobos

Deceased

Bishop Emeritus of Colombia, Military


Events

DateAgeEventTitle
7 Sep 1930BornNobsa
8 Dec 195424.3Ordained PriestPriest
19 Jun 198453.8AppointedBishop of Chiquinquirá, Colombia
15 Aug 198453.9Ordained BishopBishop of Chiquinquirá, Colombia
24 Jun 199766.8AppointedBishop of Colombia, Military
24 Jun 199766.8AppointedTitular Bishop of Thasbalta
7 Mar 199867.5ResignedTitular Bishop of Thasbalta
19 Jan 200170.4ResignedBishop of Colombia, Military
11 Aug 200473.9DiedBishop Emeritus of Colombia, Military

MicroData Summary for Alvaro Raúl Jarro Tobos:
Bishop Alvaro Raúl Jarro Tobos (born , died ) Bishop Emeritus of Colombia, Military

  • a priest for 49.7 years
  • a bishop for 20.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 177, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013