Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Patricio Infante Alfonso

Archbishop Emeritus of Antofagasta


Events

DateAgeEventTitle
9 Oct 1929 BornSantiago de Chile
28 Jun 195323.7Ordained PriestPriest of Santiago de Chile
7 Aug 198454.8AppointedAuxiliary Bishop of Santiago de Chile
7 Aug 198454.8AppointedTitular Bishop of Gergis
23 Sep 198455.0Ordained BishopTitular Bishop of Gergis
12 Dec 199061.2AppointedArchbishop of Antofagasta, Chile
26 Nov 200475.1RetiredArchbishop of Antofagasta, Chile

MicroData Summary for Patricio Infante Alfonso:
Archbishop Patricio Infante Alfonso (born ) Archbishop Emeritus of Antofagasta

Please contact the Archbishop through the Archdiocese of Antofagasta.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 177, Deceased Cardinals (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.7, 12 Jan 2014; data: 25 Feb 2014