Catholic-Hierarchy DC

Bishop Georges Joseph Haezaert, C.S.Sp. †

Deceased

Vicar Apostolic Emeritus of Kongolo, Congo (Dem. Rep.)

Titular Bishop of Pertusa


Events

DateAgeEventTitle
28 Jun 1883Born
28 Oct 191229.3Ordained PriestPriest of Congregation of the Holy Spirit
11 Feb 193147.6AppointedPrefect of Northern Katanga {Katanga Settentrionale}, Congo (Dem. Rep.)
18 Jun 193551.9AppointedTitular Bishop of Pertusa
18 Jun 193551.9AppointedVicar Apostolic of Northern Katanga {Katanga Settentrionale}, Congo (Dem. Rep.)
30 Nov 193552.4Ordained BishopTitular Bishop of Pertusa
20 Jul 194966.0ResignedVicar Apostolic of Northern Katanga {Katanga Settentrionale}, Congo (Dem. Rep.)
29 Sep 195774.2DiedVicar Apostolic Emeritus of Kongolo, Congo (Dem. Rep.)

MicroData Summary for Georges Joseph Haezaert
Bishop Georges Joseph Haezaert C.S.Sp. (born , died ) Vicar Apostolic Emeritus of Kongolo

EventPlace
Birth PlaceSaint Nicolas, Belgium

  • a priest for 44.9 years
  • a bishop for 21.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Die Apostolische Nachfolge
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1935, Number 91

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2018
Code: web_b, v3.1.9, 28 Apr 2018; Data: 30 Apr 2018

Quantcast